pondělí 30. září 2013

Trip to Copenhagen aneb Jak jsem si koupil jointa a jak mi pohledný mladý Dán sáhl na zadek

S polskými kamarády a Rusínem Jarem jsme se vypravili autem do centra dění celého Dánska - do Kodaně.

Vzhledem k tomu, že jsme vyrazili v pátek večer, bylo vhodné začít popíjet polskou vodku už v autě. Dlouho jsme hledali parkování s parčíkem vhodným k sebe-složení po budoucí náročné párty. Našlapali jsme pár kilometrů noční Kodaní, posilnili se vínem i vodkou, díky Jarovi, který zná snad všechny jazyky a hodně rád se seznamuje, jsme poznali mnoho cizích lidí. Mezi nimi musím zmínit dva opilé mladíky, z nichž jeden vypadal, že by rád někoho z nás na večer sbalil a než nám dal pokoj, tak mě objal a s šibalským úsměvem chytil za zadek. Šokován a polichocen, nevypravil jsem ze sebe ani slova.

Skoro celou noc jsme strávili v Christiánii. Na místě, které napoprvé těžko pochopíte. Na místě, jehož atmosféra vás pohltí. Vzhledem k tomu, že jsme museli v 8 ráno přeparkovat, mohli se na dva lidi ve spacácích v parku s nechápavým výrazem dívat Dánové jenom tři hodiny.


Prochodili jsme centrum města. Kodaň je plná krásných uliček, vodních kanálů, lodí a pěkných domů. Hlavním dopravním prostředkem je kolo a některá pěkná místa, jako botanickou zahradu se skleníky, Národní muzeum nebo historický přístav můžete navštívit zadarmo.


 


Na Christiánii jsme se šli podívat i za denního světla. Jedná se o unikátní autonomní oblast v centru Kodaně založené 26. září 1971. Přišli jsme akorát během oslav výročí. Oblast vznikla tak, že skupina hippies zasquattovala uzavřený vojenský objekt bývalých kasáren. Pak oblast prohlásili za experimentální samosprávnou squatterskou komunu s vlastními zákony a s právem užívat hašiš a marihuanu a stavět domy bez povolení. Oblast začali zneužívat zločinci a narkomani, což vedlo k několika policejním raziím.

Myslel jsem si, že je Christiánie jakési open-air muzeum hippies squatterů, ale není. Uličky plné turistů během dne jsou provoněné kouřem trávy, kolem cest roste konopí a uvnitř je nespočet stánků, u kterých se prodává hašiš, paličky marihuany, jointy nebo koláčky. Můžete si vybrat z různých druhů a nakoupit jako v obchodě. Pěkný joint stojí od 170 Kč a gram marihuany asi 340 Kč. V celém areálu je zakázáno fotit.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Christiania_(Koda%C5%88)







Více fotek z našeho výletu najdete zde:
https://plus.google.com/photos/112918761635131300967/albums/5929469793989629889?hl=cs&partnerid=gplp0

pátek 27. září 2013

Corn and shisha evening

Po poslední zkušenosti s chaluhami a s vařenou kukuřicí, kterou jsem nasbíral na poli a na které jsem si málem vylámal zuby, jsme se s roomym rozhodli kukuřici poctivě koupit v supermarketu.

Nejprve vodní dýmka od Daniela, který je z Česka a vzhledem k tomu, že jsem kromě nás zatím nikoho s vodní dýmkou na Kamtjatce neobjevil, usuzuji, že se její kouření stává součástí české moderní kultury.



Výhoda legové figurky spočívá v tom, že nemá vysoké nároky na stravování.


Po dvou zrnkách kukuřice jeden dobře nasolený kousek popcornu.



Později se připojil i Rusín Jaro - náš Pán kotle. Skončilo to tedy jako slovanská párty.



Více fotek včetně fotek, jak můj roomy vaří večeři najdete zde https://plus.google.com/photos/112918761635131300967/albums/5928307810047118865

neděle 22. září 2013

Dánské pivo

Rozhodl jsem se ochutnat a zhodnotit některá cenově dostupná dánská piva. Dánové mají pivo moc rádi a 95% vypitého piva zastupuje světlý ležák. Asi 90% vypitého piva jsou piva dánská a trhu dominují značky Carlsberg (pivovar založen r. 1847) a Tuborg (založen 1873 a 1970 skoupen Carlsbergem).

Ochutnal jsem a pokusil se srovnat několik známých dánských piv, které patří mezi levnější - asi 10 DKK za 0,5 l plechovku (35 Kč). 

Pilsner 4,4% - nejlevnější dánské pivo, laciná lahvová třetinka s lacinou nevýraznou chutí (za 8 Kč), pivo alá Ambrosius
Carlsberg 4,6% - s Tuborgem nejprodávanější značka, klasické světlé pivo, levné a ujde
Tuborg 4,6% - klasické světlé pivo, levné a ujde
B for Beer 4,4% - slabší světlé pivo, jedno z levnějších, moc mi nechutnalo
Bjørne Bryg 7,7% - silné polotmavé pivo s výraznou chutí, přijatelná cena, nedá se ho vypít moc
Royal Export 5,4% - chutné světlé pivo, příjemně silné a výrazné, trochu dražší
Red 4,6% - trochu jako polotmavé, moc nám nechutnalo
Tuborg Fine Festival 7,5% - silné a výrazné pivo, nasládlé, trochu jako polotmavé, podle mě příliš moc výrazné, cenový průměr 

Považoval jsem za strategicky výhodné mít zdroj piva přímo na pokoji, proto jsem nakoupil do zásoby.


Košík ukradl Strážce, snažil jsem se mu v tom zabránit.



Strážce vlezl do lahve od Bílého medvěda a dopíjel poslední sladké kapky.



neděle 15. září 2013

Česká večeře pro asijské kamarádky

Mám rád asijskou kuchyni. Navrhl jsem tedy kamarádce Rongwei z Číny, že jí a její kamarádce uvaříme českou večeři a na oplátku bychom mohli příště přijít za nimi na asijskou. Vzhledem k tomu, že jsem nasbíral o víkendu hromadu žampionů, že Rongwei nejí vepřové maso a že tu není možné sehnat knedlík, nezbývalo nám již s Káťou mnoho nápadů. Pustili jsme se do smaženého kuřecího stehna na žampionech se smetanovou omáčkou a rýží.

Find No. 4: Než jsme šli nakoupit na večeři, prošli jsme se kolem Horsenského vězení (krásný komplex) a našli na zemi ležet dánskou padesátikorunu. Káťa ji prvně považovala za kousek vstupenky, ale já se v ten okamžik už viděl, jak za ni nakupuji pivo.

Příprava pokrmu probíhala za upíjení dobrého piva z mojí nové skleničky, kterou jsem nenápadně zvedl v centru Aarhusu z chodníku. Strážce na celý proces vaření dohlížel.


Co se hodí k poslední hodince času před návštěvou a k přípravám vaření více než idylické pokuřování vodní dýmky?



Začali jsme na cizinky trochu moc silnou slivovicí, pokračovali českým postřižinským pivem a nedostali se už k ochutnání Becherovky.




pátek 13. září 2013

5 důvodů proč nejíst chaluhy

Přijela mě navštívit moje Káťa, a proto bylo potřeba ochutnat něco netradičního. Inspirován Food Festivalem rozhodl jsem se s Káťou a Strážcem připravit chaluhy. Surovinou byla chaluha bublinatá.

Důvod č. 1: Musíte zajet ze svého pohodlného bytu dál než jenom do supermarketu.


Důvod č. 2: Během pečlivého vybírání vhodných chaluh na vás mohou zaútočit jejich obyvatelé. (Sežer nebo budeš sežrán!)



Důvod č. 3: Musíte vlézt do studené vody.



Důvod č. 4: Bude vám to smrdět v kuchyni a polezou z toho šneci. Proto vám nezbude než chaluhy přebrat, vyprat, naporcovat a raději i spařit horkou vodou.




Důvod č. 5: Není to dobrý a budete to muset sníst, abyste se nezahanbili sami před sebou.

sobota 7. září 2013

Food Festival a noc v lese

Rozhodl jsem se využít možná poslední slunečný víkend. V sobotu dopoledne jsem přivázal na kolo spacák a foťák, sbalil si důležité věci do batohu a vyrazil do velkého města Aarhus (druhé nějvětší město Dánska s populací 300 tisíc lidí), kde se konal Food Festival.

Challenge No. 2: Přespat noc pod širákem.

Cesta byla dlouhá (45 km) a chtěl jsem ji ujet co nejrychleji. Moc mě to nebavilo a ani zpívání písničky z Naruta, kterou nám v Šardicách pouštěl Čerčil a jejíž text je "džitenša, džitenša, koide, koide" a znamená "kolo, kolo, šlapej, šlapej", mě náladu nespravilo.

Food festival je událost se vstupem 100 DKK (345 Kč) a zahrnuje desítky stanů a stánků plných různého jídla a pití. U mnoha stánků lze něco ochutnat, ale porce byly většinou velmi skromné a na místech, kde se rozdávalo jídla víc, se čekala fronta. Ve velkém stanu se zeleninou byly i workshopy a připravil jsem si tam vlastní mrkvový salát.







Myslím, že jsem se zde setkal s celou dánskou kuchyní. Od různých druhů čerstvé zeleniny a ovoce přes jablečné a rebarborové mošty, marmelády a medy, pivo a dezerty po mořské dobroty jako smažený filet, losos nebo chaluhy (těm se ale vyhýbali i Dánové).





Food festival mě trochu zklamal, protože jsem očekával více jídla v ceně vstupu. Po necelých třech hodinách jsem odjel dále na sever do pěkného lesa na pobřeží, chvíli rybařil a přespal pod širákem. "Šumění moře" zní možná romanticky, ale pro Čecha je to spíše zvuk neznámý a v noci děsivý (mě ovšem lahev vína, kterou jsem večer vypil, zbavila všech nepříjemných pocitů). Ráno mě čekal pěkný východ slunce a otravná cesta 67 km zpátky do Horsens, kam jsem přijel odpoledne a značně zmožený.

Více fotek si můžete prohlédnout na https://plus.google.com/u/0/photos/112918761635131300967/albums/5922348113884479489




pátek 6. září 2013

Výlet do Vejle aneb Jak jsem si pořídil lepší kolo

Challenge No. 1: Vyzvednout ve Vejle kolo a vrátit se s ním do Horsens.

Vejle je město vzdálené 26 km, přes jeho záliv vede most s dálnicí a jeho populace čítá 52 tisíc lidí. Chystal jsem se na víkend odjet na sever, ale na poslední chvíli jsem zahlédl výhodný inzerát, zavolal a domluvil se na koupi. Autobus stojí údajně asi 170 Kč, nejen proto jsem jel stopem (za městem jsem čekal na stop asi 1 minutu).



Sympatický chlápek mě odvezl do centra a vzal si na mě číslo, aby mě později mohl odvézt až na adresu prodejce kola (další 4 km). Nemusel ani volat, neboť jsem procházel v dohodnutou dobu zrovna supermarketem, když jsem prošel kolem někoho velmi podobného. "Měl ale jinou košili", říkal jsem si. Otočil jsem se po pár krocích, abych se ujistil a proto, že on udělal totéž, jsme se našli. Vyměnil si košili.

Předtím jsem si však stihl projít centrum, utratit zbytečné peníze za nechutný kari-majonézový salát, vrátit pár plechovek a prohodit pár slov s rybářem, který zrovna chytil kus hadru s hvězdicemi a který přijel před 13 lety s celou rodinou z Afgánistánu (když vidíte opálenou tmavovlasou rodinku se zahalenou ženou, tak vás většinou napadne, že nejsou původem z Dánska).











Vyzvedl jsem funkční pěkné kolo, které je vybaveno blatníky, odrazkami i rohy. Stálo mě 500 DKK (1700 Kč). Dostal jsem na cestu i dvě plechovky s limonádou. Strážce mi  ovšem oznámil, že "jedeme fifty-fifty" a přivlastnil si pomerančovou, která mu ladila s kombinézou.



Ujel jsem celkem 42 km. Vzal jsem to zpátky cyklostezkou po pobřeží, která se až později vrátila na normální silnice. Cestou jsem nasbíral hromadu klouzků, které rostly v lese.

Brain teaser No. 1: Plavou divoké kachny i na moři?




Více fotek z výletu si můžete prohlédnout na https://plus.google.com/u/0/photos/112918761635131300967/albums/5921249846218881073